پنج‌شنبه, 6 مهر 1402
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ 
انتشار بروشور ترویجی معرفی آفت بالشتك درازاندام در باغهای چای و راهكارهای مدیریت مبارزه با آن

انتشار بروشور  ترویجی معرفی آفت بالشتک درازاندام در باغهای چای و راهکارهای مدیریت مبارزه با آن

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده چای موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور، بروشور ترویجی معرفی آفت بالشتک درازاندام در باغهای چای و راهکارهای مدیریت مبارزه با آن به نویسندگی خانم دکتر سمر رمزی عضو هیات علمی پژوهشکده چای و آقای دکتر محمدجواد گل محمدی کارشناس معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان چای کشور منتشر شد. در متن این دستورالعمل آمده است که: از آنجا که چاي گیاه دائمی بوده و میکروکلیماي ثابتی را ایجاد می‏ کند، مورد صدمه آفات گوناگونی قرار می گیرد. بالشتک مرکبات از مهمترین آفات باغهای مرکبات شمال ایران است که به دلیل کشت مخلوط چای و مرکبات، روی درختچه‌های چای نیز میتواند باعث آسیب و خسارت شود. بالشتک دراز اندام با نام علمیPulvinaria floccifera (Westwood)  یکی از مهم ترین گونه‌های خانواده شپشک‌های نرم‌تن Coccidae  است که در مناطق مرکبات‌خیز کشور به‌خصوص در باغ‌هایی که مرکبات و چای با هم کشت می‏ شوند بیشتر انتشار دارد. بالشتک دراز اندام با تولید عسلک، سبب فعالیت قارچ‏هاي فوماژینی شده و با سیاه‌شدن سطح برگها، میزان فتوسنتز در برگ‌ها را کاهش می‌دهد. هم‌چنین با تغذیه از شیره‌ی گیاهی سبب ضعف گیاه، زردي و متعاقباً سبب ریزش شدید برگ ‏ها می‏ شود.

 روش‌های مدیریت مبارزه با بالشتک‏ها:

در روش‌های مبارزه زیستی استفاده از عوامل کنترل بیولوژیک به‏ویژه قارچ ‏های بیمارگر و یا استفاده ازشکارگرهایی مانند کفشدوزک کریپتولموس علیه بالشتک درازاندام مدنظر می‏ باشد.

هرس درختچه‌های چای آلوده به بالشتک درازاندام مرکبات در زمستان باعث کاهش تراکم این آفت در بهار می شود.

در صورتی که جمعیت آفت زیاد باشد و موجب زیان اقتصادی گردد؛ توصیه می‌شود که از ترکیبات گیاهی علیه آن در فصول رشد استفاده گردد.

در صورت طغیانی‌شدن آفت بهتر است از ترکیبات گیاهی مانند پالیزین، تنداکسیر، روی‌اگرو(ماترین) به مقدار دو در هزار (دو لیتر در 1000 لیتر آب) و هم‌چنین استفاده از روغنهای تابستانه (نیم تا یک لیتر در 100 لیتر آب) در باغ‌های چای استفاده شود.

دقت شود در درجه حرارت بالای 32 درجه سانتیگراد روغن استفاده نشود؛ چون باعث سوختگی گیاه خواهد شد. بهترین زمان محلول‏پاشی صبح زود و یا بعد از غروب آفتاب می‌باشد.

برای جلوگیری از تنش‌های خشکی، حتی الامکان آبیاری قبل از مبارزه انجام شود.

از اختلاط ترکیبات گیاهی و روغنها با کودهای شیمیایی هنگام سمپاشی خودداری شود.

پوشش کامل گیاه (زیر برگ و بین بوته‏ ها) با محلول ترکیب گیاهی انجام گیرد.

   برای پیشگیری از اثرات تنش ‏های خشکی و گرمایی، سم‌پاشی در ساعت‌های خنک روز (صبح‌‌ها قبل از ساعت 9 صبح و بعد از ظهرها از ساعت 18 به بعد) در هوای بدون وزش باد انجام شود.

لینک دریافت بروشور ترویجی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.4.0
    V6.1.4.0